Najnowsze artykuły

Nowoczesne leczenie kontuzji sportowych

​Kontuzje to w oczach sportowca najgorsze co może się przydarzyć. Medycyna sportowa zmienia się jednak na naszych oczach i schorzenia, które jeszcze...

Czytaj Więcej

Artroskopia kolana – czy jest się czego obawiać?

​Urazy kolan są jednymi z popularniejszych schorzeń, które nas dotykają. Kolana są niezwykle wrażliwą konstrukcją, do której uszkodzenia może dojść wskutek kontuzji, przeciążeń, ale również nieleczonych schorzeń czy też wad postawy. Przyczyn urazów kolana jest bardzo wiele i zwykle są one bardzo indywidualne. Wiele schorzeń możemy dziś leczyć znacznie szybciej, bardziej bezpiecznie i co ważne bez konieczności długiej hospitalizacji. Współczesna ortopedia również dysponuje takimi narzędziami, które pozwolą na szybsze uporanie się z pewnymi problemami, chociażby w obrębie kolan. Jednym z takich zabiegów jest artroskopia kolana.

Na czym polega artroskopia kolana?

Artroskopia kolana jest zarówno badaniem diagnostycznym, jak i zabiegiem jednocześnie. Artroskopia jest zabiegiem, w którego trakcie chirurg ortopeda nacina skórę na odcinku dwóch centymetrów po obu stronach kolana i poprzez w ten sposób wykonane otwory wprowadza do wnętrza specjalną kamerkę, która umożliwia perfekcyjne diagnozowanie schorzeń, które nam dolegają oraz ocenę stanu stawu kolanowego, ścięgien czy też mięśni. Tego rodzaju kamerka to doskonała diagnostyka, która daje wielokrotnie lepszą pewność diagnostyczną, aniżeli rozmaite badania obrazowe, w których przypadku zawsze pozostaje większy margines błędu. W trakcie samej artroskopii chirurg ortopeda będzie mógł od razu podjąć interwencję chirurgiczną, a dzięki temu, że pacjent pozostaje w świadomym stanie na znieczuleniu miejscowym, od razu poinformować go o wyniku prowadzonej diagnostyki. Uzyskany w ten sposób bezpośredni dostęp do łękotki, mięśni, ścięgien, błony maziowej kolana i więzadeł pozwala na doskonałe postawienie diagnozy i podjęcie natychmiastowego leczenia jeszcze w czasie tej samej wizyty. Dzięki temu pacjent otrzymuje kompleksową pomoc w zakresie urazów kolana. Lekarz w czasie zabiegu jest w stanie przeprowadzić naprawy widocznych uszkodzeń kolana.

Kiedy zabieg artroskopii jest konieczny?

Oczywiście o zabiegu artroskopii zawsze decydować powinien lekarz ortopeda. Specjalistą takim jest chirurg ortopeda. Nie każda poradnia ortopedyczna wykonuje takie zabiegi, ale z pewnością każda z takich poradni będzie nas w stanie skierować w odpowiednie miejsca celem jego wykonania. Przed wykonaniem samego zabiegi ortopeda zwykle zleca wykonanie kompletu badań diagnostyki obrazowej – USG, rezonans magnetyczny oraz pobierane są próbki krwi.

Jak przygotować się do artroskopii?

Zwykle nie ma szczególnych wymagań co do samego przygotowania do zabiegu, ale pacjent powinien przede wszystkim wykonać badania w kierunku WZW (zapalenie wątroby) oraz omówić z lekarzem prowadzącym leczenie wszystkie kwestie związane z przyjmowanymi lekami oaz współistniejącymi schorzeniami. Istotne są również obecnie przyjmowane przez pacjenta leki w szczególności te, które wpływają na krzepnięcie krwi.

Najczęstszymi przyczynami urazów kolana są obecnie: siedzący tryb życia, nadwaga oraz otyłość, nadmiar stresu, kontuzje sportowe. Co bardzo ważne, po zabiegu artroskopii czas rekonwalescencji jest zróżnicowany i zależy przede wszystkim od stopnia skomplikowania urazu, z którym zgłosiliśmy się do lekarza oraz złożoności wykonywanego zabiegu. Artroskopia może być bowiem zarówno mało, jak i bardzo skomplikowanym zabiegiem, zależnie od wielu czynników. Czas rehabilitacji po zabiegu jest zatem zróżnicowany, ale są sytuacje, kiedy zajmuje on zaledwie kilka dni, gdy chory powraca stopniowo do wcześniejszej formy. Dużą korzyścią artroskopii jest nie tylko mała inwazyjność metody oraz stosunkowo krótka rekonwalescencja, ale również niewielkie blizny pozabiegowe.